Wbrew pozorom budowa domku jednorodzinnego może być tańsza niżeli jego zakup na rynku wtórnym. Dziś wiele jest projektów, które to są ogólnodostępne w sieci i można je zakupić za nieduże pieniądze. Ponadto też często w cenie projektu otrzymujemy sprawdzone kontakty do dostawców materiałów współpracujących z danym projektantem.

Jaka powierzchnia najlepsza dla małej rodziny?

Na początku należy sprecyzować, co znaczy mała rodzina. W obecnych czasach jest to zazwyczaj maksymalnie model 2+2, więc dwoje rodziców z dwójką dzieci. W takiej sytuacji najważniejsze jest zapewnienie osobnych pokoi, dla obojga dzieci, nie muszą być te pomieszczenia przesadnie duże, wystarczy własny kącik. Dzieci wszakże dorastają i o ile kilkulatkowie mogą, a nawet często chcą mieszkać razem, o tyle nastolatkowi niejako z urzędu należy się odrobina prywatności. Rodzice powinni mieć do dyspozycji sypialnię i współdzielony z innymi domownikami salon. Przy optymalnym rozłożeniu pomieszczeń bez trudu da się wygospodarować wspomniane wyżej izby na powierzchni 80-100 metrów kwadratowych.

Dlaczego dom parterowy?

Budowa domu parterowego jest o wiele łatwiejsza ze względu na specyficzne uwarunkowania wielu miast i miejscowości pod kątem zagospodarowania przestrzennego. Nowe osiedla domków, które dopiero powstają bardzo często właśnie dopuszczają jedynie zabudowę typowo parterową lub parterową z poddaszem użytkowym. Ma to pozwolić uniknąć wrażenia wielkiego tłoku i zasłaniania sobie wzajemnie widoków, co bezpośrednio wynika ze specyfiki działek, które są stosunkowo małe.