Marzenie o własnym domu to naturalna rzecz w życiu każdego z nas. Co jednak, kiedy fundusze są ograniczone? Wtedy musimy posiłkować się jak najtańszym projektem i przede wszystkim dobrymi źródłami finansowania.

Podstawowe założenia projektu

Decydując się na tani dom parterowy należy przede wszystkim zainteresować się poziomem skomplikowania projektu. Im mniejszy spad dachu, tym mniej metrów kwadratowych pokrycia dachowego do wykonania i mniej materiałów do samej konstrukcji. Także dodatkowe elementy takie jak balkony, tarasy i werandy skutecznie zwiększają koszt realizacji. Czy to jednak znaczy, że tani dom parterowy musi być śmiertelnie nudny i poprawny? Z pewnością nie! Wiele biur projektowych ma gotowe projekty budżetowe, które to gwarantują wszystkim miłośnikom taniego budowania optymalizację kosztów.

Praktyczny aspekt oszczędności

Zakupując gotowy projekt dormu lub zlecając wykonanie architektowi z doświadczeniem warto skonsultować możliwość wykorzystania tańszych i w dodatku ekologicznych zamienników. Wszakże nikt nie będzie montował w budżetowym domu dachówek ceramicznych ze względu na ich koszt. Jednakże można znaleźć również tańsze odpowiedniki blachodachówki wykonane z materiałów z odzysku, które poddawane są recyklingowi. Klasyczna cegła również zastąpiona jest gazobetonem a dodatkowo można na przykład zastosować tańsze materiały izolacyjne w kwestii termoizolacji budynku. Najważniejsze są wyliczenia, wiele tańszych materiałów ma takie same parametry funkcjonalne co ich droższe i bardziej powszechne odpowiedniki.

Źródło: https://www.udzielaarchitekci.pl/blog/projekty-domow/