Dynamiczny rozwój budownictwa sprawił, że domy pasywne zaczęły zyskiwać coraz szersze grono zainteresowanych inwestorów. Sama ich budowa nie jest nadzwyczaj kosztowna, jednakże wymaga specjalistycznej wiedzy na temat materiałów i rozwiązań, jakie powinny zostać wykorzystane podczas realizacji projektu. Na temat domów pasywnych istnieje wiele mitów, które powstają z powszechnej niewiedzy na temat ich idei. Ta bowiem jest zachwycająca i po jej zrozumieniu dom pasywny staje się marzeniem niemal każdego inwestora.

Zachwycająca idea

Dom pasywny różni się tym od budynku konwencjonalnego, że wykorzystuje naturalne źródła ciepła do ogrzewania pomieszczeń. Budynki powstające zgodnie z tą koncepcją niemal całkowicie rezygnują z instalacji cieplnych, ponieważ ogrzewanie generowane jest przez promieniowanie słoneczne oraz energię mieszkańców. W Polskich warunkach całkowite odrzucenie instalacji jest jednak niemożliwe, z uwagi na trudne dla tego typu budowli warunków klimatycznych. Przygotowując domy pasywne projekty muszą jednak coś więcej, niż ekspozycję na słońce.

Minimum ubytków

Podczas słonecznych dni niemal każdy budynek jest łatwiejszy do ogrzania z uwagi na przedostające się do wewnątrz ciepło. Idea domów pasywnych opiera się jednak na takich materiałach budowlanych, które energię tę potrafią zatrzymać wewnątrz i uniemożliwić jej niekontrolowane wydostawanie się na zewnątrz. To właśnie dzięki temu zużycie ciepła na metr kwadratowy w budynku pasywnym jest niemal osiem razy mniejsze, niż w przypadku tradycyjnego mieszkania.