Nosisz się z zamiarem zainwestowania w budowę domu. Pragniesz, żeby był wygodny, odpowiadał wymaganiom wszystkich członków rodziny, a do tego jeszcze był tani w eksploatacji. W tej sytuacji należy rozważyć wybudowanie domu energooszczędnego, który będzie przede wszystkim miał niskie zapotrzebowanie na ciepło. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o wyborze projektu domu, zastanów się przede wszystkim, z jakich materiałów będzie on wybudowany. Masz do wyboru dwie technologie: dom energooszczędny drewniany lub dom murowany. Obie z nich w obecnych czasach są dobrze dopracowane, a przy właściwym wykonaniu gwarantują osiągnięcie zamierzonego celu.

Domy energooszczędne drewniane – zalety

Domy drewniane budowane są w naszym kraju od wielu wieków. W istniejących budynkach, które liczą wiele lat, dachy i stropy mają konstrukcję drewnianą. Często podczas prowadzonego remontu okazuje się, że drewniane elementy są w lepszym stanie niż mury, co świadczy dobrze o wytrzymałości drewna jako surowca. Kolejna sprawa to zdolność drewna do samoregulacji wilgotności. Sprawia to, że domy drewniane mają specyficzny mikroklimat: w lecie dają przyjemną ochłodę, natomiast zimą zatrzymują ciepło. Drewno to materiał naturalny i ekologiczny, a ponadto dobry izolator ciepła. Na uwagę zasługuje fakt, że w domach drewnianych występuje zjawisko bezwładności cieplnej: ogrzewane jest tylko powietrze, a nie ściany. Sprawia to, że w drewnianym domu łatwo jest regulować temperaturę. Niewiele czasu potrzeba, aby podnieść ciepłotę pomieszczeń do takiej wysokości, w której mieszkańcy mogą wygodnie egzystować. Dużo więcej czasu potrzeba na to w domu murowanym. Jeśli mieszkańcy wykorzystają tę prawidłowość i będą ogrzewać pomieszczenia tylko podczas swojej obecności w nich, mogą wydatnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Inną zaletę domów drewnianych stanowi fakt, że ich fundamenty są znacznie węższe w porównaniu z domami murowanymi, co przekłada się na cenę. W dodatku, budowa drewnianego domu jest praktycznie możliwa o każdej porze roku, bo jedyne roboty mokre stanowi wylanie fundamentów. Nie bez znaczenia jest także krótki czas budowy (około 3 miesięcy), a także stosunkowo łatwe późniejsze rozbudowanie zgodnie z oczekiwaniami i możliwościami budżetowymi inwestora.

Domy energooszczędne drewniane – wymogi

Oczywiście, aby dom drewniany był pełni energooszczędny, musi spełniać wymagania, charakterystyczne dla tego typu inwestycji: stanowić zwartą bryłę z prostym dachem, największymi przeszkleniami od strony południowej, szczelnymi oknami o niskim współczynniku U i wysokim g, solidną izolacją, brakiem mostków cieplnych oraz odpowiednią wentylacją, najlepiej z rekuperatorem.

Domy energooszczędne – ceny inwestycji w technologii drewnianej i murowanej

Koszt wybudowania domu energooszczędnego w technologii drewnianej niewiele różni się od kosztów wybudowania domu murowanego. Jednak dom drewniany, zbudowany w tej samej cenie, co dom murowany, jest zdecydowanie bardziej ciepły, cichy i gwarantuje zdrowy mikroklimat. Właściwie zbudowane domy drewniane są ognioodporne i trwałe. Mogą istnieć przez wiele lat, nienadgryzione niszczycielskim zębem czasu.

Źródło: https://www.udzielaarchitekci.pl/blog/