Inwestorzy decydujący się na przygotowanie swojego mieszkania z pewnością spotkali się z możliwością przygotowania projektu domu pasywnego. Ten, dzięki swoim założeniom ma pozyskiwać energię słoneczną i zamieniać ją na ciepło zatrzymywane wewnątrz. Dzięki temu można do minimum ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem mieszkania, jednakże do spełnienia tej roli potrzeba jest odpowiednia forma budynku. Ta często niepokoi inwestorów, którzy uważają, że ich mieszkanie w formie domu pasywnego będzie po prostu brzydkie. Czy to prawda?

Dowolna forma

Choć dom pasywny wykonany jest z niezwykle szczelnych materiałów, mających izolować pomieszczenia od warunków zewnętrznych to nie oznacza to, że mieszkanie wykonane w tym stylu musi być nieatrakcyjne dla jego właścicieli. W projektach występują elementy obligatoryjne, takie jak duża powierzchnia szyb, czy specjalnie opracowane pokrycia dachowe, jednakże nie ogranicza to konstruktorów w przygotowaniu takiego budynku, który będzie przede wszystkim podobać się jego posiadaczom.

Maksymalne oszczędności

Idea budynku pasywnego jest o tyle korzystna, że za jego pomocą udaje się maksymalnie ograniczyć ubytki ciepła i tworzyć ogrzewanie pomieszczeń bez konieczności wykorzystywania instalacji cieplnych. To z kolei tworzy duże oszczędności dla inwestorów zamieszkujących budynek po zakończeniu prac konstrukcyjnych. Warto bowiem pamiętać, że domy pasywne wymagają mniej niż 15 kwH energii na m2 rocznie do ogrzania swojej powierzchni. Jest to kilkukrotnie mniej, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.